JAROSLAV KRBŮŠEK
(1952) zpočátku spolupracoval v Praze na některých projektech Jazzové sekce a na různých nezávislých kulturních a politických akcích. Později začal být sám autorem podobných iniciativ. Na konci roku 1984 založil a vedl Galerii OPATOV, později Galerii RUCE. V roce 1994 vyhrál konkurz na vedení Galerie Václava Špály a určoval její směr až do roku 2002. Před ukončením činnosti Galerie OPATOV založil v roce 1991 komerční Galerii Jaroslav Krbůšek. Ve všech galeriích, které vedl, prosazoval vždy spolu s kvalitou i mnohostranný pohled na československé výtvarné umění. Tak se mohla potkat geometrie s realistickou malbou, abstrakce s instalací nebo videoart s konceptualismem. Maximální nezávislost ve výběru a důraz na prezentaci slovenského a později exilového umění v Praze bylo mottem jeho činnosti. V galeriích, kromě ceněné generace českých umělců šedesátých let a nastupujících generací, představoval v Praze takřka osamoceně slovenské umělce, jakými byli například Josef Jankovič, Rudolf Sikora, Rudolf Fila, Bohdan Hostiňák, Boris Ondreička, Denisa Lehotská, Roman Ondák, Ilona Németh, Petra Ondreičková, Karol Pichler, Peter Rónai, Dorota Sadovská, Vladimír Havrilla, Ján Mančuška, Mark Blažo a další. Jakmile to bylo možné, jako první ukázal v Praze práce některých významných jmen exilu, jakými byli například Roman Kameš, Jindřich Zeithamell, Evžen Krajčík, Vladimír Škoda, Jiří Hilmar, Rudolf Valenta, Miloš Cvach, Jan Kotík a později i Jan Knap, Jiří Georg Dokoupil, Milan Kunc, Václav Požárek, Václav Krůček a další. Komentáře a recenze byly otištěny například v Revue K Jiřího Koláře, v americkém Flash Artu, německém Artu, Frankfurter Allgemenie Zeitung, českém Výtvarném umění (Zakázané umění), Ateliéru a průběžně v dalších novinách a časopisech i v odborných slovnících.

V kanceláři galerie si můžete vybrat z velkého množství grafik, kreseb a jiných prací od umělců ze základního seznamu, ale i práce některých dalších významných autorů. Také je zde možnost  nahlédnout do nebývalého množství dokumentace, katalogů a knih souvisejících s nabídkou umění a dokumentací Galerie OPATOV, Galerie RUCE a Galerie Václava Špály.
Vždy je nutné domluvit si Vaši návštěvu předem na telefonním čísle 604 77 44 00 nebo e-mailem  jaroslavkrbusek@gmail.com

Zpět