Vladimír Škoda, Pět platonovských těles II, ocelorytina, 62 x 63 cm, 14/22, 2004
Prodej Menu jaroslavkrbusek@gmail.com
 

Vladimír Škoda se narodil v Praze 22.11.1942. Od roku 1968 žije v Paříži. V letech 1968 až 1969 studoval na École d´Art Décoratif v Grenoblu a od roku 1969 do 1973 na École Nationale Supérieure des Beaux-Arts v Paříži. Učil postupně na několika prestižních uměleckých školách ve Francii. Sochař, grafik a tvůrce kreseb Vladimír Škoda se ve svém díle zabývá vnějším a vnitřním kosmem. Realizuje těžké, většinou kované kovové objekty. Dokonalý tvar koule, jako základní element vesmíru, se prolíná celým jeho dílem. Toto téma bylo v moderním umění zpracováváno mnohokrát. Dotkl se ho v několika svých objektech již v roce 1910 Konstantin Brancusi, později Jean Arp nebo také Albert Giacometti. Žádný z nich ale neuchopil kouli jako svůj dominantní zájem, jako poznávací znamení, které se objevuje v celém jeho díle. Škoda kouli nechápe jako esoterický či hermeticko mystický objekt, koule je pro něho dokonalým tvarem, který obsahuje možnosti všech ostatních forem. Tvar cyklického pohybu otáčení vesmíru a nositel počátečního světla. V poslední době Vladimíra Škodu zajímá světlo ve spojitosti s koulí - jejím vnějším a vnitřním odrazem paprsku. Rovněž zdařile experimentuje s konkávně zakřivenými zrcadly a pohybem kyvadla. Technologicky složité objekty, pohyby a odrazy světla pak snímá kamerou. Průběžně se také zabývá kresbou, vytváří drobné, ale někdy i naopak rozměrné grafické listy, vždy však ve velmi malých nákladech. Profesor Vladimír Škoda je jedním z nejrespektovanějších českých umělců žijících v zahraničí.
Trois espaces virtuels, 3x zrcadlově leštěná ocel, o průměru 30 cm z roku 1997, vystaveno: Galerie Václava Špály, FIAC Paříž, Galerie Wittenbrik, zakoupeno a nyní vystaveno ve stálé sbírce Galerie Albertina Drážďany.

 

Pozvánky na výstavu Vladimíra Škody v Muzeu Kampa v Praze s názvem Mysterium Cosmographicum - Johannes Kepler. Grafické listy a objekty můžete vidět do 30. 6. 2018. 
Otevřeno denně od 10 do 18 00

http://www.museumkampa.cz/vystava/vladimir-skoda-mysterium-cosmograficum/

Druhá výstava Vladimíra Škody Harmonices Mundi - Johannes Kepler probíhá v Zámku Troja GHMP a potrvá do 4. 11. 2018

http://www.ghmp.cz/vladimir-skoda-harmonices-mundi-johannes-kepler/

Kresby, grafické listy a objekty je možné si prohlédnout v Galerii Jaroslav Krbůšek

Celou stránku textu a fotografií o obou výstavách od Jiřího Machalického, najdete v sobotních Lidových novinách z 21.4.2018

 

Zpět